Su Šiaurės Korėja siejami programišiai 2024 metais pavogė 61% visų pavogtų kriptovaliutų

Didėjant kriptovaliutų pritaikymui ir kylant vertei, taip pat auga ir vagystės. Šiais metais kriptovaliutų vagysčių vertė išaugo 21 proc., pasiekdama įspūdingą 2,2 milijardo JAV dolerių sumą. Anot „Chainalysis“ ketvirtadienį paskelbto pranešimo, daugiau nei pusė šios sumos buvo pavogta su Šiaurės Korėja siejamų programišių grupių.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba anksčiau šiais metais pranešė, kad Šiaurės Korėjos programišiai 2017 – 2023 metais pavogė 3 milijardų JAV dolerių vertės kriptovaliutų. 2024 metais su Šiaurės Korėja siejami programišiai buvo atsakingi už 61 proc. visų kriptovaliutų vagysčių vertės – 1,34 milijardo JAV dolerių.

Pasaulinės politikos svarba

Kaip matyti iš ataskaitos, dauguma kriptovaliutų vagysčių įvyko nuo sausio iki liepos 2024 metais. Pavogta suma kriptovaliutomis jau viršijo 1,58 milijardo JAV dolerių. Tai yra apie 84,4 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį 2023 metais.

Įdomu tai, kad po liepos mėnesio kibernetinių vagysčių atvejų stipriai sumažėjo. „Chainalysis“ teigia, kad tai gali būti susiję su Šiaurės Korėjos aljansu su Rusija, susiformavusio po birželį įvykusio Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimo.

Pasak „Chainalysis“, po birželio viršūnių susitikimo su Šiaurės Korėja siejamų programišių pavogtų kriptovaliutų suma sumažėjo 53,73 proc. Ataskaitoje teigiama, kad Šiaurės Korėjai padidinus bendradarbiavimą su Rusija, galėjo pasikeisti jos kibernetinio nusikalstamumo taktika.

Naudotojams reikalinga stipresnė apsauga

Jau dešimtmetis, kaip kriptovaliutų vagystės kelia didžiulį galvos skausmą jų turėtojams. Per ketverius skirtingus metus buvo pavogta kriptovaliutų, kurių vertė viršija milijardą JAV dolerių: 2018 metais pavogta 1,5 milijardo JAV dolerių; 2021 metais pavogta 3,3 milijardo JAV dolerių; 2022 metais pavogta 3,7 milijardo JAV dolerių ir 2023 metais pavogta 1,8 milijardo JAV dolerių.

Per pastaruosius trejus metus pagrindinis kriptovaliutų įsilaužėlių taikinys buvo decentralizuotos finansų (DeFi) platformos, neįgyvendinančios tinkamų saugumo priemonių. Per tokias platformas 2024 metų pirmąjį ketvirtį buvo pavogta daugiausia kriptoturto. Tiesa, 2024 metų antrą ir trečią ketvirtį pagrindiniu kriptoplėšikų atakų taikiniu tapo centralizuotos paslaugos.

Keletas didžiausių centralizuotų paslaugų atakų 2024 metais apima Japonijos kriptovaliutų biržą „DMM Bitcoin“, kuri neteko bitkoinų, vertų 305 milijonų JAV dolerių (48 milijardų jenų). Taip pat Indijos kriptovaliutų biržą „WazirX“, kuri po su Šiaurės Korėja siejamų programišių įsilaužimo liepą sustabdė lėšų išėmimą.

Informacija dalintis ar ją kopijuoti be technomanai.lt leidimo draudžiama. Dėl leidimo kreiptis į info@technomanai.lt